Przygotowania do remontu to rzecz naturalna - każdy to planuje mniej lub bardziej. Nie zmienia to faktu, że dobry plan to podstawa udanego remontu. Dlatego przygotowaliśmy krótkie podpowiedzi dla zapracowanych, aby w ferworze remontowych przygotowań nie pominąć najważniejszych spraw.
Remont mieszkania w 5 punktach:
1. Realnie podejdź do kwestii własnych potrzeb - nie zawsze to co ładne jest również praktyczne, a tym większe ma to znaczenie im mniejsze jest mieszkanie.Nawet jeśli nie mamy pomysłu na “nowe” mieszkanie to z pomocą przychodzą nam różne narzędzia i inspiracje, które możemy znaleźć w internecie (np. pinterest, google). Jeśli mamy większe możliwości, to wsparciem mogą być oczywiście projektanci lub firma remontowa jeśli zdecydujemy się na taką usługę. Oceń swoją przestrzeń/ możliwości. Jest to chyba najtrudniejszy punkt jeśli mamy ograniczone miejsce - musimy znaleźć złoty środek. Jako przykład może nam posłużyć lustro w łazience vs. płytka szafka z lustrem na froncie - można schować ulubione perfumy, pastę do zębów kremy itp. (nie leżą wtedy na wierzchu i nie zbierają kurzu - akurat moja żona nie lubi jak w łazience leży za dużo rzeczy “luzem” a zazwyczaj zapominam schować swoje rzeczy do szafki...).
2. Harmonogram prac - Kolejność wykonywanych prac remontowych jest bardzo ważna. Zanim rozpoczniesz układanie glazury ustal wszystkie istotne punkty podłączeń instalacji wodno-kanalizacyjnej oraz punkty elektryczne, aby po położeniu glazury nie okazało się, że trzeba jeszcze przenieść gniazdko, bo jednak szczoteczkę będziemy ładować w innym miejscu lub co gorsze trzeba będzie przenieść odpływy. Pomocny może być tutaj nawet prosty harmonogram stworzony w arkuszach Google (arkusz jest online) i jeśli udostępnimy go wybranym osobom, to zawsze będą mogły sprawdzić na jakim etapie są prace nawet w telefonie - lub samodzielnie to sprawdzać np. będąc na zakupach. To świetne rozwiązanie pomoże łatwo kontrolować przy niespodziewanych zakupach, jakie materiały będą nam jeszcze potrzebne.
3. Wybierz odpowiednich fachowców – choć możesz mieć dużą wiedzę, ciężko być specjalistą od wszystkiego. Wprawdzie w teorii nauczyć można się wszystkiego, ale praktyka rządzi się swoimi prawami. Dlatego prace przy których doświadczenie jest kluczowe lepiej zlecić odpowiednim specjalistom, a dla siebie zostawić te prace, które damy radę zrobić samodzielnie podczas urlopu, w weekendy lub po pracy :). Chyba, że akurat teść świetnie zna się na remontach to można skorzystać z jego pomocy, ale warto wtedy pamiętać o punkcie poprzednim (harmonogram), żeby prace poszły zgodnie z planem ;)
4. Sprzęt - temat raczej oczywisty ponieważ profesjonalny sprzęt znacznie ułatwia nam prace remontowe i pozwala zachować najwyższą dokładność. Jeśli nie posiadamy odpowiedniego sprzętu to możemy wykonać cały remont, ale w niektórych etapach będzie to dla nas utrudnienie nie do przejścia.
5. Niepotrzebne rzeczy - jeśli remontujemy mieszkanie, w którym aktualnie mieszkamy to zawsze należy pamiętać o odpowiednim zabezpieczeniu innych pomieszczeń, sprzętów czy mebli. Jeśli nasze rzeczy na czas remontu są nam niepotrzebne a mogą nam tylko przeszkadzać i istnieje ryzyko ich uszkodzenia, warto wykorzystać magazyny samoobsługowe np. www.magazynowanie24.com czy cargo-selfstorage.pl (nie jest to reklama :) akurat znalazłem ich oferty w Google w swojej lokalizacji).
Jeśli planujesz remont, zadzwoń do nas i zamów darmową wycenę.