najlepsiwykonczeniowcy.pl

Koszt remontu łazienki i co na to wpływa

Zamów Darmową Wycenę!

Remont łazienki lub całego mieszkania potrafi cieszyć, ale jednocześnie przyprawić o zawrót głowy. Przyczyną ów zawrotu mogą być właśnie koszty związane z wyremontowaniem łazienki. Mnogość rzeczy do wykonania oraz ich specjalne przeznaczenie - w łazience należy stosować odpowiednie materiały, które są odporne na wilgoć, co pozytywnie wpływa na ich żywotność i pozwoli nam cieszyć się z nowej aranżacji przez długi czas. 
Kwestią kluczową jest również sama dokładność wykonywanych prac, ponieważ im mniej niedociągnięć tym dłużej zachowa się pożądany efekt. 

Remont łazienki u każdej osoby może wyglądać inaczej ponieważ baza wyjściowa jest inna a mam tutaj na myśli aktualną instalację wod-kan, instalację elektryczną, demontaż starych elementów, itp.. Dlatego poniższe koszty podane są orientacyjnie i mogą się różnić właśnie ze względu na stan faktyczny obecnej łazienki.

 

Poszczególne elementy remontu łazienki

Przechodząc do konkretów należy wspomnieć o najprostszym podziale jaki możemy zrobić, a mianowicie “odświeżenie” vs. generalny remont. 

Odświeżenie łazienki - sprawa na pozór oczywista, ale uwierzcie mi każdy ma inną wizję „drobnego” remontu :) Dlatego nauczony doświadczeniem podzieliłem to na dwie najczęstsze kategorie:

1. Nowa glazura - przy takim odświeżeniu łazienki zostawiamy aktualne wyposażenie, instalacje wod-kan oraz instalację elektryczną. Ta forma remontu jest oddzielona cienką linią od określenia “generalny remont łazienki”.
Koszty:


• demontaż starej glazury 30-35 zł / m2
• nowa wylewka samopoziomująca - ok.40 zł / m2 (grubość do 4 cm) z materiałem
• gruntowanie powierzchni 5-8 zł / m2 z materiałem
• ewentualne naprawy ubytków w powierzchni 8-12zł / m2
• prace glazurnicze 60-120zł / m2 (duża rozpiętość cenowa ze względu na różnorodność płytek i sposobu układania np. karo, mozaika, płytki 10x10, płytki 30x30 itd.) + koszty kleju

2. Nowe wyposażenie, prysznic/wanna + ewentualne grzejniki.
Zakładamy, że wszystkie instalacje wod-kan oraz elektryczna zostają bez zmian. Płytki ścienne i podłogowe również zostają nienaruszone.


• montaż wanny 150-200 zł
• montaż kabiny prysznicowej 200-300 zł
• montaż umywalki ok. 100 zł
• montaż wc 120-150 zł
• montaż bidetu 120-150 zł


Generalny remont to kompleksowy zakres prac obejmujący instalacje wod-kan oraz elektryczną. Kolejność takiego kompleksowego remontu łazienki opisaliśmy w artykule “Remont łazienki w 10 krokach”. Koszty takiego remontu to połączenie tych wymienionych wyżej oraz dodatkowe prace w postaci:

• instalacje wodno-kanalizacyjne wraz z materiałem (rury, złączki, itp.): 500-650 za punkt
• instalacja elektryczna wraz z materiałem od 130 do 150 zł/punkt (koszty zależne od kondycji istniejącej instalacji, ilości gniazd, oświetlenia itp.)
• montaż grzejnika: ok. 80 zł/szt. (instalacja już przygotowana do podłączenia)

 

 

Jak obliczyć koszt remontu

Załóżmy, że łazienka, którą chcemy wyremontować ma kształt prostokąta. Koszt remontu oszacujemy na podstawie powierzchni ścian i podłóg, więc potrzebne nam będą:

a - długość krótszej ściany
b - długość dłuższej ściany
h - wysokość pomieszczenia
d - otwór drzwiowy (wysokość otworu x szerokość otworu) 

 

Powierzchnię wszystkich ścian możemy obliczyć wzorem na prostokąt i następnie dodając powierzchnię wszystkich ścian do siebie lub podstawić do wzoru:

(a*h*2) + (b*h*2) - d 

 

W ten sposób policzymy powierzchnię ścian bez otworu drzwiowego.

 

Ilość płytek na podłogę obliczymy mnożąc długość jednej ściany przez drugą

Powierzchnia podłogi:
(a * b)

Wykorzystując powyższe dane możemy obliczyć przykładowy koszt remontu łazienki 2,5 x 3m z otworem drzwiowym o powierzchni 1,2m2 (60cm x 200cm).

(2,5m x 2,5m x 2) + (3m x 2,5m x 2) - 1,2m2 = 26,3m2

 
skuwanie starych płytek ze ścian: 32 zł x 26,3 m² = 841,6 zł
skuwanie starych płytek z podłogi: 32 zł x 7,5 m² = 240 zł
gruntowanie: 7 zł x 26,3 m² + 7 zł x 7,5m2 = 236,6 zł
układanie płytek ściennych: 90 zł x 26,3 m² = 2367 zł
układanie płytek podłogowych: 90 zł x 7,5 m² = 675 zł
montaż kabiny prysznicowej + nowe przyłącze wody: 700 zł
montaż WC: 120 zł
montaż umywalki: 100 zł
 

Jeśli chcesz się dowiedzieć ile może kosztować remont Twojej łazienki, zadzwoń do nas i zamów darmową wycenę.

Zadzwoń teraz: 570 751 994

 

Szacunkowy koszt remontu

Tylko powyższe koszty to ponad 5000 zł, a to jeszcze nie wszystko ponieważ może dojść wyburzanie ścianki i stawianie jej od nowa, równanie ścian, kwestia sufitu, elektryka, wylewka samopoziomująca oraz sam kształt pomieszczenia i wielkości kafli  ma znaczenie, ponieważ może się wiązać z większą ilością docinek.
Dodatkowo doliczamy koszty płytek (z zapasem na docinki) i urządzeń sanitarnych, które wybraliśmy oraz koszt materiałów takich jak kleje, fugi, silikony. Po podliczeniu wszystkich rzeczy nie zapomnijmy jeszcze dodać kosztów związanych z wywozem odpadów po remoncie naszej łazienki.

 

Istnieje również najtańsza opcja samodzielnego odświeżenia łazienki bez ciężkich prac remontowych. Jeśli kafle w naszej łazience są w dobrym stanie a przy tym nie chcemy zbytnio ingerować w pozostałe urządzenia i meble to możemy pomalować kafle na wybrany kolor. W większości marketów budowlanych można kupić farby ze specjalnym przeznaczeniem do malowania płytek ściennych w łazienkach, kuchni czy również do podłoża. Nie każda farba ma takie przeznaczenie, więc warto się upewnić u sprzedawcy czy wybieramy odpowiedni produkt.

 

Podsumowanie

Zakres prac tak jak wspominałem może być różny i niekiedy nie będzie możliwości montażu nowej wanny w miejsce starej bez dodatkowych prac glazurniczych. Oczywiście zawsze trzeba być świadomym możliwości pojawienia się dodatkowych kosztów, które “wychodzą” w trakcie remontu (np. zły stan rur w pionie, zniszczona instalacja elektryczna). Dokładniejsze wyceny remontu najlepiej ustalić z fachowcem, który po wizji lokalnej będzie w stanie określić wymagany zakres prac.
 

 

Jeśli planujesz remont, zadzwoń do nas i zamów darmową wycenę.

Zadzwoń teraz: 570 751 994

Zobacz także

Skontaktuj się z nami

Urbański Sp. z o.o

Chrobrego 151 
87-100 Toruń

tel. +48 723 689 988

Polecają