najlepsiwykonczeniowcy.pl

Grzyb na ścianie - nawracająca wilgoć w mieszkaniu

Masz naprawdę poważny problem techniczny jak zagrzybione ściany, zarywające się podłogi, czy rysujące się ściany? Grzyb i pleśń na ścianach to częsty problem i zazwyczaj powracający wraz ze zbliżaniem się zimy. Pojawia się zarówno w domach jak i mieszkaniach, a powodów nowych wykwitów może być wiele. 

Głównym powodem pojawienia się pleśni jest zła cyrkulacja powietrza, niewystarczająca izolacja termiczna oraz wysoka wilgotność. Wraz ze spadkiem temperatury pojawiają się wykwity na ścianach zewnętrznych, ponieważ ogrzewamy i rzadziej wietrzymy mieszkanie. 

Do usuwania niechcianego grzyba należy podejść skrupulatnie i kompleksowo, ponieważ pleśń bardzo negatywnie wpływa na nasze zdrowie. Mówi się, że może być wręcz rakotwórcza. Skuteczne usunięcie to nie tylko doraźne środki grzybobójcze i pomalowanie ściany. Konieczne jest określenie przyczyny występowania i tzw. „Działanie przyczynowe".
 

Gdzie szukać przyczyn grzyba na ścianie?


Źródeł wilgoci może być wiele dlatego należy dokładnie przeanalizować i określić przyczynę problemu. Wykluczamy kolejno potencjalne powody jak wentylację, uszkodzenia mechaniczne, zalanie przez sąsiada czy nawet podciąganie kapilarne z fundamentów (niższe kondygnacje). Warto się przyjrzeć izolacji ścian zewnętrznych. Niedostateczna izolacja skutkuje skraplaniem się pary wodnej i tworzy przyjazne środowisko do rozwoju grzyba.
Niedocieplone ściany są zimne, a w okresie jesienno-zimowym w mieszkaniu wytwarzana jest duża ilość pary, grzeją grzejniki, a my sami dużo mniej wietrzymy mieszkanie. Wytworzona para wodna skrapla się w zetknięciu z zimną ścianą - to wybuchowa mieszanka, bowiem powodująca, że na ścianie pojawiają się idealne warunki do powstania grzyba. 
 

 

Izolacja termiczna mieszkania


W sytuacji gdy nie mamy wpływu na ocieplenie zewnętrzne należy ocieplić od wewnątrz. Obecnie najlepszym rozwiązaniem jest doklejenie płyt gipsowo-kartonowych PIR (PIR jest rozwiązaniem skuteczniejszym od PUR). Doklejając gk z PIR sprawiamy, że ściana od środka nie jest już zimna, a jednocześnie jesteśmy w stanie zaoszczędzić na kosztach energii. Niewątpliwym atutem takiego rozwiązania są znakomite właściwości termoizolacyjne (niski współczynnik przenikania ciepła), co sprawia, że już kilkucentymetrowa warstwa tej izolacji jest bardzo skuteczna. Taki rozwiązanie nie wpłynie więc znacząco na wielkość pomieszczenia.
 
Zastosowaliśmy takie rozwiązanie u jednego z naszych klientów, który borykał się z problemem nawracającej pleśni. Prace przyniosły pożądane efekty a zdjęcia w trakcie remontu dołączamy poniżej.

 

Jeśli również masz problem z wilgocią, zadzwoń do nas i zamów darmową wycenę.

Zadzwoń teraz: 570 751 994

 

Zobacz także

Skontaktuj się z nami

Urbański Sp. z o.o

Chrobrego 151 
87-100 Toruń

tel. +48 723 689 988

Polecają